Fashion Fascination by Mistress Adrienne

Průvodce materiály

Lak Latex Kůže PVC Elastické látky

Průvodce materiály, co od nich můžete očekávat a jak o ně pečovat.

Lak

Je to látka potažená lesklou vrstvou. Ve složení obvykle 50% polyester a 50% polyuretan. Je poměrně neprodyšná a málo pružná. Existují i tenší a pružnější. Přitažlivá je svým hladkým a lesklým povrchem, výraznými barvami a nenáročnou údržbou. Laici a bohužel i nekteří "odborníci" v sexshopech laku říkají latex. Latex je pro ně asi vše, co se leskne.

Údržba: věci z laku stačí většinou jen otírat namočeným hadříkem s trochou tekutého mýdla a utřít dosucha. Po použití nechte také oděv vyvětrat. Pokud větrání nezabere, dá se věc i jemně prát v ruce ve vlažné vodě. Jakoby koupáním, aby se to nepomačkalo, použijte jemný tekutý prací prostředek nebo tekuté mýdlo, po několikerém vymáchání nechte okapat na ramínku, žádné ždímání. Po okapání utřít kapičky vody do sucha měkkým hadříkem, který nepouští chlupy. Pokud byste kapky neutřeli, zůstanou tam skvrnky od vody. Nechte vyschnout taky z rubu. Lze i chemicky čistit bez použití chlóru. Velmi důležité je, aby se tělové deodoranty, parfémy a laky na vlasy nenesly ještě před oblečením oděvu z lakového materiálu. Matné skvrny, které vzniknou působením těchto prostředků, již nelze odstranit.


Latex

Latex neboli přírodní guma. Je to naprostá špička ve fetiš materiálech. Pokud náhodou ještě nevíte jak latex vypadá, jako já před několika lety :-), podívejte se na barevný pruh gumy na cvičení. Latex má specifickou vůni, je velmi elastický, obtáhne vás jako vaše druhá kůže a zeštíhlí vás. Oblékání je obtížné, protože se soukáte do menší velikosti. Usnadní to pudr nebo lubrikant na bázi vody. Aby byl oděv krásně lesklý, musí se naleštit. Nevýhodou je, že je dost choulostivý (olej, ostré předměty, sluneční světlo) a pokud se zpotíte, moc vás už nezahřeje. Existují různé tloušťky, barvy a dokonce každý výrobce má svůj typ latexu, který jinak voní, různě se leskne a má jiný povrch. Latexové oděvy se lepí speciálním vulkanizačním lepidlem nebo se rovnou tvarují na formách. Prošívání na nich proto neuvidíte a tak je rozeznáte od laku. Latexová metráž se vyrábí v rozmezí 0,15 mm až 1,17 mm. S větší sílou, i když se jedná o desetiny milimetru, roste tuhost a pevnost. (Jemný 0,17 mm, střední 0,35 mm, silný 0,6 mm.) Na výběr je široká škála barev latexu, také s perleťovým vzhledem, neónový, průhledný a tělový. Kvalitní latexovou metráž vyrábí například firma v Anglii.

Oblékání: Můžete si vybrat z několika možností. První varianta doporučuje použití lubrikantů (pouze na vodní bázi, nikdy ne na olejové). Naneste tenkou vrstvu lubrikantu na tělo a vklouzněte do latexu. Druhý způsob doporučuje použití neparfémovaného pudru, mastku nebo obyčejného dětského pudru. Poprašte vnitřní stranu latexového oděvu, vytřepte přebytečný prášek a pak se oblékněte. Poslední způsob je oblékání bez lubrikantu či pudru, půjde to ale hůře. Pozor na poškrábání latexu nehty, prstýnky či jinými šperky. Při oblékání postupujte obdobně jako při oblékání punčoch, tzn. narolovat oděv, nasadit na příslušnou partii těla a postupným rozbalováním a tahem dosáhnout správného umístění. Pokud oblékáte oděv s rukávy, který se musí přetáhnout přes hlavu, je nejlepším způsobem obléci nejdříve jednu ruku, potom hlavu a nakonec druhou ruku. Při "dolaďování", kdy je třeba oděv někde uvolnit, zabírejte otevřenou ruku co největší plochu, a to trpělivě, až odstraníte záhyby a dosáhnete hladkého vzhledu povrchu, který činí latexový oděv tak atraktivní. Nespěchejte! Považujte oblékání latexového oděvu za rituál a vychutnejte si jej. Při svlékání opět pomalu. Latex absorbuje tělesnou vlhkost a stává se vláčnější a tím náchylnější k poškození. Těsně upnuté, vypasované latexové oděvy se dobře a příjemně svlékají pod teplou sprchou. Pokud přes dodržení výše uvedených doporučení výjimečně dojde k poškození oděvu, k natržení, pak oděv svlékejte tak, aby nedošlo tahem k rozšíření poškození, postižené místo před svlečením přelepte pevnou lepící páskou. A pozor zejména u bílé barvy, která je velice choulostivá na vznik hnědých skvrn po kontaktu s líčidly a s běžným prádlem černé barvy!!!

Leštění: Lesk je záležitost osobního vkusu. Některé z barev vypadají lépe méně lesklé, ale naprostá většina barev vynikne právě díky vysokému lesku a ten také dodává latexu jeho atraktivitu. Pro kvalitní latexovou metráž je typický přirozený lesk již z výroby. Existuje několik variant pro dosažení vysokého lesku. Leští se už oblečený oděv. Nanášejte rukou nebo nejlépe rukou v latexové rukavici. Hadříky nebo houbičky část lesku zase vpijí do sebe. Optimálním řešením je použití speciálních gelů či sprejů na latexové oděvy. Jsou na bázi silikonového oleje a jsou k dostání v lépe vybavených sex shopech a tam, kde koupíte latexové oděvy. Musíte se připravit na vyšší cenu za malé balení, ale efekt je zaručený a na relativně dlouhou dobu. Podobná tekutina se používa na vlhčení kondomů při jejich balení a je úplně neškodná. Tuto neznačkovou tekutinu považuju za nejlepší řešení. Další možností je použití lubrikantů na vodní bázi (ne na olejové), ty se ale poměrně rychle ztratí, lesk nevydrží dlouho. Asi nejlevnějším způsobem je použití silikonového spreje na údržbu gumy - Silkal 93, který seženete v drogerii. Nastříkejte na vnější stranu oděvu tenký film a už s tím nic nedělejte. Při použití silikonových sprejů vždy dbejte upozornění výrobce na případná rizika použití např. náhodné zasažení očí. Nepříjemný na tom je ten "chemický" zápach a to, že při sprejování si naleštíte doma i koberec, lino. Je dobré to proto dělat venku.

Údržba: Po použití je nutné latexový oděv důkladně opláchnout teplou vodou s malým množstvím tekutého mýdla, případně použijte jemný hadřík k odstranění nečistot, které neodplaví voda. Oděv dobře umyjte z vnitřní i vnější strany, ale pouze jemně stírejte nečistoty z povrchu, netlačte a nedrhněte. Když použijete hodně mýdla, guma se má tendenci slepit, proto mýdla stačí kapka. Nakonec opláchněte čistou vodou. Po umytí oděv nechte okapat, osušte měkkou látkou nebo ručníkem a nechejte doschnout na tvarovaném a širokém ramínku, mimo dosah slunečního záření, intenzivního zdroje tepla a otevřeného ohně.
Při skladování je třeba dbát na to, aby místo skladování bylo tmavé (především pozor na ostré sluneční světlo) a suché. Pokud tedy budete své latexové oděvy skladovat ve své běžné šatní skříni, nic proti tomu, jen je nutné zabránit případnému kontaktu latexu s kovovými doplňky jiných oděvů, které mohou latex nevratně poškodit stejně jako drátěná ramínka, a také, pro jistotu, kontaktu s koženými oděvy, jelikož chemikálie použité při zpracování kůže mohou mít ve výjimečných případech nežádoucí vliv na přírodní latex. Nedoporučuji věšet latexový oděv např. šaty pouze za ramínka, jelikož by mohlo dojít k vyvěšení a také nevěšte oděv na ramínka s ostrými hroty, neboť může dojít k protlačení latexu a tím k poškození dokonalého vzhledu. Pokud oděv nenosíte často, uložte jej po aplikaci silikonového spreje či pudru do tmavého plastového pytle či tašky. Dlouhodobě nesmí být oděv skladován zmuchlaný a pod tlakem. Neskladujte v blízkosti topení či jiného zdroje tepla, optimální teplota je do 25 stupňů celsia.

Neodpustím si trochu teorie o původu. Na počátku je strom kaučukovník, jehož šťáva, latex, připomíná mléko. Latexová směs prochází máčením na formách, tepelným zpracováním - vulkanizací, při které získává svou jedinečnou elasticitu a nepropustnost. V roce 1839 americký vynálezce Charles Goodyear experimentoval se sírovou úpravou přírodní gumy když, podle legendy, upustil kousek gumy se sírou na sporák. Tato guma projevovala zlepšené vlastnosti a Goodyear pokračoval s dalšími experimenty a vyvinul proces známý jako "vulkanizace", který zahrnuje vaření gumy se sírou.

Na obrázcích je postup zpracování kaučuku pro výrobu gumiček do prádla.Kůže

Kůže je klasika. Krásná, voňavá a hebká záležitost. Kůže dýchá, hřeje a je přizpůsobivá, časem se ale vytahuje. Je hodně odolná, může se sice odřít, ale vydrží hodně dlouho. Druhy kůže od nejjemnější po nejhrubší - kozinka, jehnětina, teletina, skopovice, vepřovice a hovězina. Jsou s různými úpravami - nappa, velur, nubuk, lamino, lakovaná. Asi nejpoužívanější je skopovice v úpravě nappa. Na motorkářské oděvy pak hovězina. Kůže je přírodní produkt. Je hebká, snáší se dobře s pokožkou, je prodyšná a odolává opotřebení. Zjizvení a menší škrábance nesnižují kvalitu, nýbrž jsou typickým znakem pravého přírodního materiálu. Výrobky zhotovené z přírodní usně mají své charakteristické znaky, jako jsou barevné odlišnosti, žilky, tečky nebo mramorování. Tím se odlišují od imitací!

Údržba: Na nový kožený oděv pro běžné nošení není bezpodmínečně nutné používat další přípravky, neboť základní úpravu a impregnaci mají již z výroby. Malou vyjímku tvoří broušené usně, u kterých další impregnace není na škodu a světlé usně, kde impregnace sníží jejich špinivost. Doporučuju sprej Waterstop od Collonil. Nastříkáním Waterstopu se dokonale uzavře líc a výrobek se stává vodovzdorným. K odstranění skvrn nepoužívejte minerální oleje nebo rozpouštědla, navlhčený hadřík postačí. Pokud promoknete, výrobek nesušte v těsné blízkosti tepelného zdroje, zavěšte jej na široké tvarované ramínko a nechte úplně volně uschnout v pokojové teplotě. Až dokonale vyschne, tak ztuhlou kůži promněte v rukách a vetřete do ní přípravek Ledergel, tím kůže zvláční. Černým Silicon polishem se dají dobarvit odřeniny. Pozor - po něm budou věci opět pouštět černou barvu jako když jsou nové, ovšem to cca po 14 dnech pomine. Neskladujte kožené oděvy v plastikových pytlích. Ovšem tuhle větu, kterou jsem tady měla, vám po osobní zkušenosti nedoporučuju poslouchat: "Čištění svěřte čistírnám speciálně určeným k čištění těchto výrobků". Z čistírny, která čistí jen kůži, se mi vrátilo sako téměř nepoužitelné. Kůže zmatněla, ztratila hebkost, lesk a šarm.


PVC

Další oblíbený materiál je měkčené PVC - polyvinylchlorid neboli vinyl, igelit. Je hladký, lesklý, nepružný, nepoddajný a nepropustný. Představte si pláštěnku. Po chvíli na tělě změkne, ale budete v tom jako ve skleníku. Je buď průhledný, poloprůhledný nebo barevný.

Údržba: nejlépe vykoupat nebo sprchovat s trochou mýdla. Do poslední máchácí vody můžete přidat trochu leštidla do myček na nádobí, minimalizují se tak kapky, které dělají skvrny po uschnutí. Zase nechat okapat na ramínku, utřít kapičky vody do sucha měkkým hadříkem z obou stran a naruby nechat doschnout švy.


Běžné a elastické látky

Z běžných látek si vybírám ty, které mně dokážou okouzlit, mají vysoké procento elastanu a jsou velmi příjemné na dotek. Daná látka mně může zaujmout i svým vzorem. Jsou to krajky, úplety, satény, brokáty, tyly - síťoviny, samety, imitace kůže, semiše a umělé kožešiny. Patří sem i LYCRA, i když LYCRA je obchodní známka firmy Invista. (Obecný název pro toto pružné vlákno je elastan nebo spandex. Je známé svou mimořádnou roztažností, je pevnější a odolnější než guma. Může být nataženo přes 500% bez přetržení, je schopno se natahovat opakovaně a vždy znovu získá svou původní délku, je odolné proti tělovým krémům a pracím prostředkům.) Tato lesklá a pružná látka je jemná pletenina (pletenina je sama od sebe pružnější než tkanina) a elestanu obsahuje "jen" 10- 30% a zbytek je bavlna, viskóza nebo polyester. Používá se v oblečení, u kterých je žádaná pružnost pro pohodlí a přizpůsobení, pro sport, atletiku, cyklistiku, plavky, taneční dresy a spodní prádlo. Elastan se přidává i do mnoha dalších oděvních materiálů a zvyšuje komfort nošení. Fetiš oblečky s LYCROU jsou leginy, dresy, celotělové oblečky "zentai".

Údržba: jemné ruční praní ve vlažné vodě s tekutým pracím prostředkem, máchání taky ve vlažné vodě, žádné šoky teplá-studená voda, aviváž nevadí, krátce odstředit v pračce a nechat uschnout na hladkém ramínku nebo vodorovně položené, když je věc těžší, abychom ji nevytáhli, silně nekroutit v ruce ani nevěšet mokré hned na ramínko. Není třeba žehlit, když tak jen na stupeň 1 a z rubu. Toto praní platí obecně pro jemné věci jako krajky, síťoviny, hedvábí. Pračka věci dříve poškodí ale pokud už to v pračce perete, není to katastrofa.


 

Lak Latex Kůže PVC Elastické látky